










This clever cooktop features NEFF’s FlexInduction zone which automatically detects the size, shape and number of cookware you have placed on the hob, precisely heating your pots and pans where it’s needed.

NEFF’s Power Move feature lets you adjust the power levels by simply moving your cookware on the cooktop: boiling at the front, simmering in the middle, and warming at the rear of the hob.

The innovative TwistPadFire is designed to make cooking more intuitive. This magnetic removable dial lets you select a cooking zone and adjust heat levels with a slight touch and a twist.

This cooktop is equipped with an air quality sensor that detects cooking vapours to optimise the extraction rate of the integrated ventilation system.
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | T58TL6EN2 |
| Weight (kg) | 32.8 kg |
| Depth (mm) | 546 mm |
| Height (mm) | 223 mm |
| Width (mm) | 826 mm |
| Cooktop Material | Ceramic |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black with stainless steel trim |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|
| Manufacturer Warranty | 4 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Dial |
| Boost function |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Height (mm) | 223 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Ex display.
The top panel has minor scratches.
Needs to be hardwired. |
| Missing Parts | Adhesive seal.
Duct cover.
Twist knob.
User/Install guide.
4 x Install screws.
4 x Filters (should be installed) |
| Price | 4199 |
| EAN | 4242004246923 |
|---|