| Model Number | WVC9-1412B |
|---|---|
| Washing capacity | 12 kg |
| Drying capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 76 kg |
| Depth (mm) | 655 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Black |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Command wheel |
| Direct Drive Motor | |
| Time delay |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 4.5 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 4 |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 103 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02207 |
| Condition | Brand New |
|---|
| Energy consumption | 390 Kwh |
|---|---|
| Water consumption | 103 L |
| WELS Star Rating | 4.5 |
| EAN | 8806084086013 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark