














The alpha 8 AI Processor 4K Gen3 intelligently analyses content in real time, optimising picture clarity, colour, and audio output. This ensures a consistently refined viewing experience tailored to different content types and user preferences.

OLED technology delivers deep blacks and vibrant, accurate colours across all lighting conditions. Enhanced contrast and colour fidelity help create lifelike images with exceptional depth, making every scene more immersive and visually striking.

With support for Dolby Vision and Dolby Atmos, the TV provides cinema-quality visuals alongside immersive, multidimensional sound. This combination enhances movies, shows, and live events with greater realism and emotional impact.

High refresh rates, variable refresh rate support, and ultra-low input lag ensure fluid, responsive gameplay. Compatibility with advanced synchronisation technologies helps reduce screen tearing and stutter for a seamless gaming experience.
| Model Number | OLED65B6PSA |
|---|---|
| Weight (kg) | 17.1 kg |
| Depth (mm) | 45.9 mm |
| Height (mm) | 832 mm |
| Width (mm) | 1449 mm |
| Accessories included | TV stand, Remote, AAA batteries, Quick Setup Guide, Warranty Card, TV safety strap |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black/Silver |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Year | 2026 |
| Energy Consumption(kWh/annum) | 389 |
|---|---|
| TV Energy Star Rating | 5.5 |
| HDMI-CEC | |
|---|---|
| Composite In | |
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports (IN) | 4 |
| Component In | |
| RF Connection In | |
| HDMI Version | 2.1 |
| HDMI-eARC | |
| HDMI-ARC |
| Screen Size | 65 in |
|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Recommended Viewing Distance (cm) | 195 cm |
| 3D TV | |
| Lighting Technology | Self Emitting |
| HD Type | Ultra HD- 4K |
| Screen Technology | OLED |
| Wide Colour Gamut | |
| ALLM | |
| VRR |
| Ethernet | |
|---|---|
| Bluetooth | |
| WiFi |
| Digital Optical Audio Out | |
|---|---|
| Headphone Out |
| FreeView+ Compatibility | |
|---|---|
| Voice Control | |
| Apps | |
| Streaming Services | |
| Netflix Compatibility | |
| Stan Compatibility | |
| Operating System | WEBOS 26 |
| Processor | a8 AI Processor 4K Gen 3 |
| Airplay | |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | |
| Google Assistant | Built In |
| Chromecast |
| Origin | Indonesia |
|---|
| Dolby Vision | |
|---|---|
| High Dynamic Range (HDR) | |
| USB File Playback | |
| Upscaling | |
| HDR10+ |
| contain_battery |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | TVs |
|---|---|
| Installation Screen Size | 56 - 65 |
| EAN | 8806096673591 |