
















| Model Number | GF-B730MBL |
|---|---|
| Weight (kg) | 118 kg |
| Depth (mm) | 739 mm |
| Height (mm) | 1787 mm |
| Width (mm) | 915 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Matte Black |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Matte Black Front Door panels/ Matte Black Cabinet. |
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Features | ● LG 730L French Door Fridge Matte Black GF-B730MBL. ● Door Cooling+™, Fast Cooling for Stored Door Items. ● Surround Cooling, cools from front and back, Cool air enters the fridge cavity from the rear and front ceiling vents to help keep food fresher for longer. ● Inverter Linear Compressor: LG Inverter Linear Compressor is quieter and more durable. ● Pure N Fresh Reduce Fridge Odours: A fan actively forces air through the carbon deodorizer and re-circulates it back across the shelves. ● Smart Diagnosis™: Smart Diagnosis™ the refrigerator can "talk for itself" using either the Smart ThinQ™ Smartphone app. ● LED Interior fridge light. ● Tempered glass shelves. Temperature Range: Fridge: 1 °C and 7 °C. Freezer: -16 °C and -24 °C. |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 7 °C |
| Temperature Range - Minimum | 1 °C |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| 3 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour.10 Years parts warranty on compressor - 2 Years parts and labour + 3 years on sealed refrigeration system (compressor, evaporator, dryer and tubing) parts only + 5 years on compressor (part only) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 664 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 405 L |
| Freezer Volume | 259 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 580 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | French Door |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | South Korea |
|---|
| WiFi |
|---|
| Cabinet Depth | 619 mm |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 664 L |
| Primary Product Category | French Door Fridges |
| Energy consumption | 580 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Integrated Fridge | |
| Custom Installation | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 8806098790654 |
| Requires Plumbing Notes | No plumbing required |