





| Model Number | MG700 |
|---|---|
| Weight (kg) | 7.3 kg |
| Depth (mm) | 385 mm |
| Height (mm) | 380 mm |
| Width (mm) | 220 mm |
| Weight (g) | 7300 g |
| Power (W) | 2000 W |
| Accessories included | Coarse mincing screen, fine mincing screen, kebbe maker accessory, medium mincing screen, sausage maker accessory |
| Finish Colour | Metal |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Perfect for fine, medium and coarse mincing Includes an XXL 10cm mincer screen Includes sausage and kebbe maker attachments Die-cast aluminium body for durability and easy cleaning Includes an extra large metal hopper Meat minced per min: 3kg Rubber feet Cord storage Reverse function |
|---|---|
| Other small appliances | Meat Grinders |
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Other Small Appliances |
|---|---|
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
| EAN | 5011423147680 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark