









| Dishwasher type | Freestanding |
|---|---|
| Model Number | HDW15V2B2 |
| Weight (kg) | 41 kg |
| Depth (mm) | 598 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Accessories included | 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drain Outlet Hose. |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 15 |
| Finish Colour | Black |
| Notes | 1 x 1500mm Cold Water Inlet Hose, 1 x 2060mm Drain Outlet Hose. |
| Removable Lid | |
| Finish Colour Description | Black Cabinet |
| Need Help? | Not sure if your kitchen can accommodate a built-under (under bench) or freestanding dishwasher? Click here to identify the style you currently have. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Control type | Touch controls |
| Cutlery Drawer | |
| Light type | None |
| Heavy Cycle | |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 283 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.05 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.47 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Overflow Protection | |
| Fault Indicator |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
| Light | |
|---|---|
| Eco Mode |
| Noise when working | 48 dB |
|---|
| Number of Programs | 6 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Rinse Cycle | |
| Half load option | |
| Heavy Wash |
| Origin | China |
|---|
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 11.9 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02412 |
| Condition | Brand New |
|---|
| Water efficient | 5 |
|---|---|
| Energy consumption | 293 Kwh |
| Big dish friendly | |
| Rinse aid light Notification | |
| End of Wash Alarm | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Bottom Racks) | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Cup Shelves) | |
| Tall Glass Rack | |
| EAN | 6925777616114 |
| Detachable lid | |
| Pots and pans Extra hot setting |