









| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | GB534GE |
| Weight (kg) | 38 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 870 mm |
| Width (mm) | 530 mm |
| Accessories included | 1 x Grill Tray and Insert, 2 x Side Racks 2 x Wire Shelves, 4 x Adjustable Legs 2 x Cast Iron Trivets. 1 x LPG Conversion Kit, 1 x Instruction Manual. |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** The Mini Splashback is attached & will add an extra 60mm to the overall height** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Cabinet & Cooktop / See through Glass Oven Door Panel. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Burner Material | Aluminium |
| Number of cooking zones | 4 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 20 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | 60 minute Manual Ringer Timer. |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Storage Compartment |
| Number of Functions | 4 |
|---|---|
| Full grill | |
| Light | |
| Fan forced | |
| Defrost |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.3 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.3 m |
| Display |
|---|
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 67 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Flame failure protection | |
|---|---|
| Double glazed door |
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Dual Fuel Freestanding Ovens |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 793591180946 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |