| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | DH9060FS1 |
| Drying capacity | 9 kg |
| Weight (kg) | 53 kg |
| Depth (mm) | 665 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x Drain Hose, 1 x Drying Rack |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** Heat Pump Dryers are NOT able to be wall mounted..Too Heavy** |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet, Silver Control Panel, Dark Door |
| Drain hose included | Yes |
| Installation Note | This dryer requires connection to a cold water supply via an inlet hose to utilise the steam function. |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Heavy | |
|---|---|
| Sheets | |
| Number of Programs | 16 Programs |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Synthetics | |
| Mixed | |
| Towels | |
| Ultra Delicate | |
| Time Dry | |
| Easy Iron Dry | |
| Everyday | |
| Sports |
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Features | ● 9kg Heat Pump Condenser Dryer. ● 10 Star Energy rating. ● Wi Fi capable. ● 23 Dry cycles in total. ● Wrinkle reduction. ● Tangle protect Technology. ● Faster Drying times. ● Health & Hygiene: Extra high dry temperatures. ● Internal LED Bowl light. ● End of cycle signal. |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Sensor Dry | |
| Lockable Control Panel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 year Domestic warranty on all Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 105 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | China |
|---|
| Water Tank Full Indicator | |
|---|---|
| WiFi-enabled |
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Energy consumption | 105 Kwh |
|---|---|
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 16 |
| Front Venting | |
| Rear Venting | |
| EAN | 9415112932834 |
| Eco Program | |
| Wool Finish | |
| Efficient Product |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark