







| Model Number | EWF1243R7SCS |
|---|---|
| Washing capacity | 12 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Depth (mm) | 659 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Black |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Dark Onyx |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Pause Button |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 292 |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 104 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02381 |
| Number of Programs | 13 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Refresh | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Baby Care | |
| E-Cotton | |
| Spin | |
| Bedding | |
| Rinse and Spin | |
| Sports |
| Origin | Thailand |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The front panel side edges have dents.
Both side panels have dents. |
| Price | 816 |
| Washing Machine Type | Front load |
|---|---|
| EAN | 9315540424805 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark