








This appliance puts the 'oven' in the 'microwave oven' by taking your microwaving ability to the next level. By using the convection heating function, you can now roast a whole chicken with perfectly crispy skin or bake muffins, bread, and cakes in your microwave.

The grill function will elevate your cooking experience far beyond warming and heating. Now you can brown and sear meat, chargrill vegetables, and melt cheese in one compact appliance.

"Get your food piping-hot fast with 900W of high-powered heating for quick and efficient cooking."

Thaw food quickly and evenly with the convenient automatic defrost function. This setting intuitively delivers the right amount of power and time needed to restore your frozen ingredients to their ready-to-cook state.
| Model Number | EVEM645DSE |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 36 kg |
| Depth (mm) | 568 mm |
| Height (mm) | 458 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Microwave Volume | 44 L |
| Power (W) | 900 W |
| Accessories included | Turntable, 2 x chromed wire shelves. |
| Finish Colour | Dark Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Glass and Mark-Resistant Dark Stainless Steel. |
| Interior finish | Stainless steel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 0 |
| Programmable timer | |
| Control type | Touch controls |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Timer | |
| Number of shelves | 0 |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Combi Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Power levels | 5 |
| Automatic defrost | |
|---|---|
| Number of Functions | 9 |
| Full grill | |
| Fan forced | |
| Auto mode | |
| Reheat | |
| Pizza | |
| Defrost by weight | |
| Microwave and grill | |
| Convection |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.35 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 15 A |
| Child lock |
|---|
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Oven Volume | 44 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Ex-display.
Out of original packaging. |
| Missing Parts | 2 x Installation screws. |
| Price | 2266 |
| Primary Product Category | Combination Microwave Ovens |
|---|---|
| Oven capacity | 44 L |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 9316561079845 |
| Combination Steam Ovens |