






| Model Number | PLB40 |
|---|---|
| Weight (kg) | 7.54 kg |
| Depth (mm) | 197 mm |
| Height (mm) | 257 mm |
| Width (mm) | 197 mm |
| Accessories included | 10amp ACDC charger, DC cable with cigarette adapter, Anderson connector |
| Finish Colour | Gun Metal Grey |
| Finish Colour Description | Gun metal grey with styled silver handle |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Rapid charge, 2 x USB charge ports, built in LCD screen, three way ability charging |
|---|---|
| Outdoor | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 50 °C |
| Temperature Range - Minimum | 0 °C |
| Voltage | 12V |
|---|
| Operating Current | 15A |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Battery Type | Lithium ion |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Portable Power |
|---|---|
| Battery Capacity | 40 |
| EAN | 9331391008582 |