







| Model Number | CCWID46B |
|---|---|
| Weight (kg) | 41 kg |
| Depth (mm) | 570 mm |
| Height (mm) | 820 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Ventilation clearance requirement of 5mm above, behind and on each side. |
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Display Panel | LED |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| Temperature Range - Maximum | 20 °C |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Additional 1 Year Warranty via manufacturer redemption. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Door reversing kit required | Yes |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Reversible door | Yes |
| Door reversing kit included | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Total Volume | 129 L |
|---|---|
| Maximum Number of Wine Bottles | 46 Bottles |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.5 m |
| Noise when working | 39 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Double glazed door |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Missing Parts | na |
| Price | 695 |
| Temperature Zones | Dual Zone |
|---|---|
| Multi Level Temperature Control | |
| EAN | 9349260093997 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark