









| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | DWB95CC60A |
| Weight (kg) | 13.4 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 635 mm |
| Width (mm) | 898 mm |
| Power (W) | 200 W |
| Accessories included | 3 x Mesh Filters |
| Finish Colour | Matte Black |
| Finish Colour Description | Matte Black Finish. |
| Rangehood Model Number | DWB95CC60A |
| Installation Note | Wall Mounted Installation. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 594 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single Internal Motor |
| Lowest Operating Noise | 60 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 71 dB |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Length of cord | 1.3 m |
| Filter material | Aluminum Mesh |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
| Origin | Germany |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Canopy Rangehoods |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 4242005530472 |