








| Dishwasher type | Fully Integrated |
|---|---|
| Model Number | SMV6HCX03A |
| Weight (kg) | 37.8 kg |
| Depth (mm) | 550 mm |
| Height (mm) | 815 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Accessories included | Vapour barrier plate |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 15 |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Removable Lid |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Control type | Touch controls |
| Cutlery Drawer | |
| Temperature Range - Maximum | 70 °C |
| Temperature Range - Minimum | 35 °C |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 245 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.4 kW |
| Length of cord | 1.75 m |
| Child lock |
|---|
| Delay Start |
|---|
| Litres Used Per Wash | 11 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | D45707 |
| Noise when working | 44 dB |
|---|
| Number of Programs | 7 Programs |
|---|---|
| Programs |
| Origin | Germany |
|---|
| WiFi |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 4242005546558 |
|---|