






Simply select your preferred cooking zone and increase or decrease the power level with the straightforward touch controls. This includes a timer that can automatically switch off your cooktop after a set period of time.

For your larger cookware, CombiZone allows you to combine cooking zones into one larger cooking area.

Because the induction cooking directly heats up the metal in your pots and pans rather than heating the four hotplates themselves, these cooktops are very fast, efficient and safe to use.

Not only does the surface of this cooktop look great, it's also so easy to keep clean. Spills and splashes can be quickly wiped from the durable glass surface to keep your kitchen looking its best.
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | PVS675FB5E |
| Weight (kg) | 12.75 kg |
| Depth (mm) | 527 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
| Width (mm) | 606 mm |
| Accessories included | Cooktop Secure clips included |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** Needs to be Hardwired** |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Number of cooking zones | 4 |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | â—Ź DirectSelect: easy to understand and even easier to operate. - Thanks to the intuitive control panel, you can select the cooking zones and set the specific power level you want directly and quickly without pressing press +/- repeatedly. â—Ź PowerBoost - PowerBoost channels increased power to a selected zone to turbocharge the cooking process. With PowerBoost, you can boil 2 litres of water almost three times faster than on a conventional glass-ceramic cooktop. â—Ź ComfortProfile: - Elegant, appealing design with bevelled front and sleek stainless steel strips on the side. â—Ź QuickStart - Quick and automatic first pot detection â—Ź ReStart - Quickly reinstates previous settings â—Ź Stainless steel side profiles with beveled front â—Ź Bridgeable CombiZones â—Ź 17 Power levels for each cooking zone â—Ź Timer with automatic switch off for all zones â—Ź Move Mode - 2 Automatic Power Levels â—Ź Energy consumption display â—Ź Integrated cooling fan â—Ź Digital 2-stage residual heat indicator for each cooking zone Cooking Zones â—Ź Front left: - 210 mm, 400 mm - 2.2 KW / 3.7 KW with Power boost â—Ź Rear left: - 400 mm, 210 mm - 2.2 kW / 3.7 KW with powerBoost â—Ź Front right: - 180 mm - 1.8 KW / 3.1 KW with powerBoost â—Ź Rear right: - 145 mm - 1.4 KW / 2.2 KW with powerBoost |
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Touch controls |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners and Dual Zone Induction |
| Stop and Go function |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Height (mm) | 51 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 6.9 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 29 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
| Origin | Spain |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Ex display.
The top panel has scratches.
Needs to be hardwired. |
| Missing Parts | User/Install guide.
Cable clip and screw.
Power cable.
Installation rails.
4 x Screws. |
| Price | 1189 |
| Primary Product Category | Induction Cooktop |
|---|---|
| Perfect temperature control | |
| EAN | 4242005098408 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark