












SteamCure delivers 99.9% allergen free with the hygienic power of steam*, using the Hygiene+ cycle to heat water up to 60 °C for a deeper clean. It reduces common household allergens by up to 99.9% (approved by Allergy UK) and removes 99.9% of viruses and bacteria (Airmid Certification).

Offers fast and efficient cleaning options, including a full load quick cycle and a rapid 14-minute program for smaller loads.

Optimizes energy usage while maintaining strong washing performance, helping reduce overall energy consumption.

The Drum Clean Program helps maintain freshness by tackling odours caused by moisture buildup over time. The DrumClean+ cycle thoroughly cleans the interior, removing residue and smells so the machine stays hygienic, helping ensure clothes come out cleaner and fresher with every wash.
| Model Number | BFLB8010W |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 68 kg |
| Depth (mm) | 546 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x Cold Water Inlet Hose: mm
1 x Drain Hose Length |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Finish Colour Description | White Cabinet Finish with a Dark Trim Door fascia Panel. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Direct Drive Motor | |
| LED Display | |
| Reload | |
| Temperature Control | Electronic |
| Time delay | |
| Pause Button | |
| Lockable Control Panel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Years + 3 Years by Registration. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Length of cord | 1.4 m |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 82 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C46161 |
| Number of Programs | 15 Programs |
|---|---|
| Programs |
|
| Origin | Turkey |
|---|
| WiFi |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Front Loader Washing Machines |
|---|---|
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Water consumption | 82 L |
| Inverter Power Drive Motor | |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 8690842727344 |
| Eco Program |