











Provides a dedicated high-pressure washing area for heavily soiled dishes and cookware, delivering enhanced cleaning performance where it is needed most.

Extra-large capacity allows for larger loads in a single wash, making it ideal for big households and reducing the need for multiple cycles.

Automatically opens the door at the end of the cycle to allow natural airflow, improving drying results while reducing energy consumption.

Detects the level of soiling and automatically adjusts temperature, water usage, and cycle duration for efficient and optimal cleaning results.
| Dishwasher type | Freestanding |
|---|---|
| Model Number | BDFB1630B |
| Weight (kg) | 50 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Accessories included |
|
| Capacity Place Settings | 16 |
| Finish Colour | Black |
| Removable Lid |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Control type | Touch controls |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating |
|---|
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection |
| Noise when working | 43 dB |
|---|
| Number of Programs | 6 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Programs |
|
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 13 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02808 |
| WiFi |
|---|
| Length of cord | 1.2 m |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 8690842603884 |
|---|