


With stunning crisp lines and a silky smooth finish, this quality German-made sinkware has been created using state-of-the-art composite Nanogranite® materials. It offers exceptional strength and durability, are stain resistant and inert with antibacterial properties.
This range is made from CRISTALITE. It has a slightly rough, stoney surface finish and comes in many fashionable shades. It is the classic Schock sink boasting a tough and easy-to-clean finish.
| Model Number | NE100SCR |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Depth (mm) | 180 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 510 mm |
| Length (mm) | 490 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Notes | No tap hole but can be drilled. |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount or Undermount |
| Finish Colour Description | Croma |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Cut Out Note | Min Cabinet Size - 500mm |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654119058 |