











Wide, flat slats provide excellent mattress support, preventing sagging and extending the life of your mattress.

Designed with an intuitive numbering system, making setup quick and easy—even for first-time assemblers.
| Model Number | AU-PWPBBHE-12Q |
|---|---|
| Material | Pine Wood |
| Weight (kg) | 28.84 kg |
| Depth (mm) | 2020 mm |
| Height (mm) | 120 mm |
| Width (mm) | 1512 mm |
| Image Disclaimer | Images are for illustrative purposes only and may not reflect your selected size. |
| Finish Colour | Dark Brown |
| Bedding Size | Queen |
| Finish Colour Description | Solid Wood Bed Frame |
| Bed Base Size | Queen |
| Mattress Size | Queen |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Bedding Type | Bed Frame |
| Origin | China |
|---|
| Frame Material | Pine Wood |
|---|---|
| Leg Material | Pine Wood, Metal |
| Suitable for Outdoors | |
| Furniture Type | Bed Frame |
| Care Instructions | Clean gently with warm soapy water and a clean damp cloth. |
| Required Assembly | This product will require assembly. |
|---|
| Suitable for Adjustable Bed Base | No |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Bed Frames |
|---|---|
| Adjustable Bed Base | No |
| EAN | 0745559509450 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark