








| Model Number | AU-WDBF-8K |
|---|---|
| Material | Pine Wood / Plywood |
| Weight (kg) | 27.5 kg |
| Depth (mm) | 2020 mm |
| Height (mm) | 203 mm |
| Width (mm) | 1830 mm |
| Image Disclaimer | Product image is for illustrative purposes only and may not represent the specific proportions of all sizes. Please refer to the dimensions guide for exact measurements. |
| Finish Colour | Timber |
| Bedding Size | King |
| Finish Colour Description | King Wooden Pallet Bed Frame Pine Wood |
| Bed Base Size | King |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Bedding Type | Bed Frame |
| Origin | China |
|---|
| Assembly Notes | This product requires assembly |
|---|---|
| Required Assembly | This product will require assembly. |
| Frame Material | Pine Wood |
|---|---|
| Suitable for Outdoors | |
| Furniture Type | Bed Base |
| Care Instructions | Clean gently with warm soapy water and a clean damp cloth. |
| Suitable for Adjustable Bed Base | No |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | King Bed Bases |
|---|---|
| Adjustable Bed Base | No |
| EAN | 9356862003187 |