









Engineered to reduce movement noise, the frame promotes uninterrupted sleep with its solid, noise-minimising design.

Wide, flat slats provide excellent mattress support, preventing sagging and extending the life of your mattress.

Designed with an intuitive numbering system, making setup quick and easy—even for first-time assemblers.

Sleek metal design with subtle detailing delivers a modern, uncluttered aesthetic that complements any bedroom style.
| Model Number | AU-MBBF-6D |
|---|---|
| Material | Steel |
| Weight (kg) | 18.96 kg |
| Depth (mm) | 1892 mm |
| Height (mm) | 153 mm |
| Width (mm) | 1357 mm |
| Image Disclaimer | Images are for illustrative purposes only and may not reflect your selected size. |
| Finish Colour | Black |
| Bedding Size | Double |
| Finish Colour Description | Double Bed Metal Frame Black. |
| Bed Base Size | Double |
| Mattress Size | Double |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Bedding Type | Bed Frame |
| Origin | China |
|---|
| Frame Material | Metal |
|---|---|
| Leg Material | Metal |
| Suitable for Outdoors | |
| Furniture Type | Bed Frame |
| Care Instructions | Clean gently with warm soapy water and a clean damp cloth. |
| Furniture Material | Bed Frame: 100% |
| Required Assembly | This product will require assembly. |
|---|
| Suitable for Adjustable Bed Base | No |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Double Bed Bases |
|---|---|
| Adjustable Bed Base | No |
| EAN | 0745559507937 |