









Filled with high-density foam, the Adair ottoman offers supportive comfort, ideal for resting your feet, providing extra seating or completing your lounge setup.

With its tufted linen-style fabric and tapered timber legs, this piece blends timeless mid-century character with modern simplicity.

Crafted with a solid eucalyptus and MDF frame, the ottoman delivers lasting strength and durability to match its stylish appearance.

Delivered in one compact box with no tools required, setup is fast and fuss-free, perfect for any room in need of a finishing touch.
| Model Number | AU-AD-LG-OT |
|---|---|
| Material | Rubber Wood |
| Weight (kg) | 6.99 kg |
| Depth (mm) | 560 mm |
| Height (mm) | 400 mm |
| Width (mm) | 560 mm |
| Finish Colour | Grey |
| Finish Colour Description | Light Grey |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|
| Sofa Type | Ottoman |
|---|---|
| Seating Capacity | 1 Person |
| Modular | |
| Seat Suspension | Springs |
| Leg Material | Rubber Wood |
| Recliner | |
| Suitable for Outdoors | |
| Back Padding | Foam |
| Furniture Type | Ottoman |
| Care Instructions | Clean gently with warm soapy water and a clean damp cloth. |
| Seat Padding | 22D foam |
| Furniture Material | Outer Cover: 100% Polyester Fabric Inner Cover: 100% Non-Woven Fabric Back Cushion: 100% Polyester Fiber Seat Cushion: 100% Spring + 100% Foam Filling Sofa Frame: 100% MDF + 100% Pine Wood Sofa Legs: 100% Rubber Wood |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 9356862005105 |
|---|