










| Model Number | AUS-1050AZBU |
|---|---|
| Weight (kg) | 7 kg |
| Depth (mm) | 208 mm |
| Height (mm) | 600 mm |
| Width (mm) | 380 mm |
| Finish Colour | White |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Winix Australia 2 year replacement warranty / 6 months non-domestic |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Optimal room size up to 38 m² ● 4 Stages of air filtration; washable pre-filter ● PlasmaWave® technology neutralises viruses (flu virus), bacteria, odours ● Australian hospital-grade True HEPA filter ● 4 Fan speeds with ‘set & forget’ auto mode ● Off timer function: 1, 4 or 8 hours ● Dual Smart Sensor monitors and reactively adjusts to airborne contaminants ● Smart Air quality LED display ● Sleep mode dims the lights and operates in quiet mode ● Exceptional energy efficiency: up to 15x more efficient than a typical 60w household light bulb ● Power consumption: 35 watts ● 10 Amp pLug & lead supplied ● Deodorization Activated Carbon Filter: activated carbon captures VOCs (chemical vapours) as well as offensive odours (up to 99.9% efficiency) |
|---|---|
| Timer | |
| Wheels | |
| Clean filter indicator |
| Anti Allergy | |
|---|---|
| No. of fan speeds | 4 |
| Noise when working | 47 dB |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Air Purifier |
|---|---|
| EAN | 8809490581974 |
| Suitable for car use |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark