






| Model Number | PKAUS-0850AAPU |
|---|---|
| Weight (kg) | 3.1 kg |
| Depth (mm) | 241 mm |
| Height (mm) | 371 mm |
| Width (mm) | 241 mm |
| Finish Colour | White |
| Max Air Flow | 29.5 m³/h |
| Finish Colour Description | White body. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Winix Australia 2 year replacement warranty / 6 months non-domestic |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Filters: 4-stages of air filtration Hepa Filter: 360° All-In-One Australian Hospital-grade True HEPA filter - captures 99.97% of airborne pollutants as small as 0.3 microns PlasmaWave® technology: neutralises viruses (flu virus), bacteria, odours, VOCs (chemical vapours and harmful gases) without producing harmful ozone* Activated carbon filter: reduces VOCs and offensive household odours relating to cooking, pets and smoke. Speeds: 3 fan speeds with ‘set & forget’ auto mode Smart Sensor: monitors and reactively adjusts to airborne contaminants Smart Air Quality: LED Display measures and displays the current indoor air quality: blue (good) | amber (fair) | red (poor) Sleep mode: dims the lights and operates in quiet mode High energy efficiency: up to 6x more efficient than a typical 60w household light bulb Replacement air filters: reliable availability at ‘value for money’ prices |
|---|---|
| Timer | |
| Wheels | |
| Clean filter indicator |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 0.55 kW |
| Child lock |
|---|
| Anti Allergy | |
|---|---|
| No. of fan speeds | 3 |
| Indoor Sound Level | 52.3 |
|---|---|
| Noise when working | 26.2 dB |
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Air Purifier |
|---|---|
| EAN | 8809490583657 |
| Suitable for car use |