






| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | WDG101WBNG-L |
| Depth (mm) | 620 mm |
| Height (mm) | 540 mm |
| Width (mm) | 1085 mm |
| Accessories included | 1 x Grill Pan, 1x Grill Wire rack, 2 x Oven Wire racks. |
| Finish Colour | White |
| Notes | **Manual Ignition to this gas cooktop via a match or gas gun not included** |
| Oven Fuel Type | Natural Gas |
| Finish Colour Description | White Cabinet / White Cooktop |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Burner Material | Aluminium |
| Trivets | Enamel |
| Wok burner | |
| Fish burner |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Westinghouse WDG101WBNG-L Elevated Natural Gas Stove/Oven. ● Family meals made easy our 80L capacity in our 60cm oven range allows you to make every mealtime easy and full of flavour. ● Westinghouse oven is built in a local factory in Adelaide. ● 60-minute timer: Convenient 60 minute timer to make cooking easier for the busy lifestyle. ● Separate grill: You can bake and grill at the same time, and it's easier to keep the oven clean. ● Piezo push-button ignition to Oven and grill. ● Manual Ignition to gas cooktop vis a Gas gun or match not included.l. |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate gas grill |
| Light type | None |
| Internal oven light | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Elevated Stove |
| Number of Functions | 1 |
|---|---|
| Conventional | |
| Fan forced |
| Type of connection | No electrical connection required |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Freestanding Oven Installation Type | Gas |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Oven Colour | White |
|---|---|
| Primary Product Category | Stove |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 77 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9315538595791 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |