








If washing a top that's not dirty enough for the laundry basket, but not clean enough for the cupboard has slipped your mind, our Fast 15, a quarter hour wash, can refresh any urgent items you might need.

Where there are kids, there are germs - and a hygienically clean laundry is more important than ever. Westinghouse's Plus Hygiene function uses water vapour to neutralise common household allergens and bacteria.

Experience maximum efficiency with a higher spin speed that expertly extracts more moisture from your clothes. This means a shorter drying time. You can also adjust the spin speed, if preferred.

Say goodbye to wet and wrinkled washing sitting in your machine. Now, you can plan ahead and get your wash to finish when its convenient for you. Simply set the time you need your wash complete and it will be ready when you are.
| Model Number | WWF1044M7SAS |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Depth (mm) | 660 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Grey |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Metallic Grey |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| Family size washing machine | |
| Time delay |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 224 |
| Delay Start | |
|---|---|
| Favourite Wash | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 86 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C46170 |
| Number of Programs | 15 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Delicate | |
| Drum Clean | |
| Drain and Spin | |
| E-Cotton | |
| Mixed | |
| Bedding | |
| Rinse and Spin |
| Origin | Thailand |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The door trim has a scratch.
The right side panel, the back panel and the top panel all have a scratch. |
| Missing Parts | 3 x Transit bolts.
Spanner. |
| Price | 617 |
| Washing Machine Type | Front load |
|---|---|
| EAN | 9315540424973 |
| Efficient Product |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark