







When there's meals to cook and work to be done, ways to simplify your life are welcome. That's where our Save Favourite wash program comes in allowing you to store your most used cycle so its only one button press away.

When you've only got a specific window to get on with your laundry, our Time Adjust function lets you increase or reduce your wash times. Paired with the Delay End function, it means your washing will be ready when you need it to be.

Experience maximum efficiency with a higher spin speed that expertly extracts more moisture from your clothes. This means a shorter drying time. You can also adjust the spin speed, if preferred.

If washing a top that's not dirty enough for the laundry basket, but not clean enough for the cupboard has slipped your mind, our Fast 15, a quarter hour wash, can refresh any urgent items you might need.
| Model Number | WWF9024M5SAS |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Depth (mm) | 660 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Grey |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Metallic Grey |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| Time delay |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 320 |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 84 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C46309 |
| Number of Programs | 15 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Delicate | |
| Drum Clean | |
| Drain and Spin | |
| E-Cotton | |
| Mixed | |
| Bedding | |
| Rinse and Spin |
| Origin | Thailand |
|---|
| Favourite Wash | |
|---|---|
| WiFi-enabled |
| Condition | Brand New |
|---|
| Washing Machine Type | Front load |
|---|---|
| EAN | 9315540424959 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark