














| Model Number | WIM1000WD |
|---|---|
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 847 mm |
| Width (mm) | 480 mm |
| Accessories included | 2 x Tempered Glass Shelves, 1 x Manual Ice Tray. |
| Finish Colour | White |
| Notes | The fridge door is able to be reversed using the original parts included. |
| Heated Door |
| Fridge Type | Bar Fridge |
|---|---|
| Features | Full-Width Icebox with Cover: Perfect spot to keep ice trays & small frozen items. Food Storage Drawer: full-width drawer gives you additional storage space for meats, Fruit & Vegetables. 2 Door Racks: makes storing cans or small bottles a breeze. Easy Clean Glass Shelves: Spills are able to be wiped away clean with ease. Reversible Door Hinge: The Door is able to be hinged to suit the bar fridge's location by using the original parts included. Lighting: LED Air Space when Placing underbench: Sides 30mm, Top 25mm, Rear 50mm. |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Manual |
| Number of shelves | 2 |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Door reversing kit required | No |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Fridge Volume | 93 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Lockable Door |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Marks on the to panel
Dents to the face of door and right edge side
Dents to the right hand side panel
Shelf for vegetable drawer has a chip on it |
| Missing Parts | Owner manual and warranty card,
Egg tray
Ice tray
|
| Price | 181 |
| Fridge - Freezer Category | Beverage fridge |
|---|---|
| Primary Product Category | Bar Fridges |
| Energy consumption | 110 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Integrated Fridge | |
| Glass Door | |
| Retro Look | |
| Custom Installation | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9316561028058 |