












| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | WRCG940SB |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 1130 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Accessories included | 2 x Stainles Steel Flue Covers, |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** Optional Extra Ducting Kits Required to Exhaust Your Rangehood Not Included** |
| Finish Colour Description | Stailess Steel Cabinet / Tempered Glass. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 810 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features | ● Westinghouse WRCG940SB 90cm Canopy Rangehood. ● Powerful Twin Blade centrifugal motor: twin blade motor to ensure maximum extraction of unwanted steam and vapours from cooking.. ● Conversation-friendly noise levels: Enjoy cooking and conversation with a quieter motor delivering extraction without high noise levelss. ● Dishwasher Safe Aluminium micro-mesh filters: wash in your dishwasher to maintain performance and appearance. ● Low Energy with high levels of illumination: excellent illumination with cost-conscious low energy use, as well as reducing the heat. ● Designed to have minimal seams and joins: By reducing the seams and joins in the stainless steel canopy, it is even easier to clean and keep looking great.. ● Your rangehood is able to be installed as a Ducted or recirculated. |
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Control type | Touch controls |
| Light type | LED |
| Motor Type | Centrifugal |
| Boost function | |
| Clean filter indicator |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Automatic power off |
|---|
| Filter material | Aluminium |
|---|---|
| Number of filters | 1 |
| Dishwasher safe filters |
| Noise when in operation - low to high | 52 - 69 |
|---|---|
| Noise when working | 69 dB |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Canopy has scratches.
Flue has dents and scratches.
Missing lower flue. |
| Missing Parts | Lower flue.
Top flue bracket.
150-120 reducer.
Exhaust transition duct and screws.
Installation and user manual.
Allen key.
Wall mount plugs and screws. |
| Price | 137 |
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| Filter | Yes |
| EAN | 9316561032536 |