









Beautifully designed with Australian families in mind, the multi-layer glazing of oven doors are cooler to the touch when the oven is hot.

With room for the family roast or a delicious dessert, the 80L capacity in the 60cm oven range allows you to make every mealtime easy and full of flavour.

Enjoy a family-friendly oven with stainless steel that's really stainless. It’s effortless to keep your oven looking like new with our easy-to-clean, smudge-free stainless steel.

Westinghouse has been the heart of the home for generations and has become a brand trusted to build reliable products. This oven is built in a local factory in Adelaide.
| Model Number | WVE6515SD |
|---|---|
| Weight (kg) | 33 kg |
| Depth (mm) | 573 mm |
| Height (mm) | 597 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Power (W) | 3100 W |
| Accessories included | 1 x Wire Grill Insert, |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This model is required to be hardwired by a qualified Electrician.
|
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Mark-Resistant Stainless Steel with a Dark Fascia Door Panel. |
| Interior finish | Enamel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 80 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Meat probe |
| Cut Out Note | This model is able to be Wall Mounted or placed under a Kitchen Benchtop for installation. |
|---|
| Number of Functions | 7 |
|---|---|
| Full grill | |
| Rapid Heat | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Pizza | |
| Fan grill | |
| Traditional bake |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.1 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 12.9 A |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Double glazed door | |
|---|---|
| Cool touch door |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The top panel has scratches.
The back panel has dents.
Needs to be hardwired.
No power cable is supplied. |
| Missing Parts | User/Install guide. |
| Price | 399 |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Built-In Oven |
| Oven capacity | 72 L |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 9315538660154 |
| Combination Steam Ovens |