





















| Cooktop Type | Ceramic Glass |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | WFE646DSC |
| Weight (kg) | 44 kg |
| Depth (mm) | 630 mm |
| Height (mm) | 970 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Accessories included | 1 x Grill Pan, 1 x Grill Wire rack, 1 xAir Fryer, 2 xOven Wire racks. |
| Cooktop Material | Dark Stainless Steel |
| Finish Colour | Dark Stainless Steel |
| Notes | ** Stove Requires to be Hardwired.** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Dark Stainless Steel Cabinet / Ceramic cooktop. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Westinghouse 60cm Freestanding Electric Oven/Stove WFE646DSC. ● Built-in Australia: This oven is built in a local factory in Adelaide. ● Clean your shelf supports with ease: With our shelf supports you can clean the sides of your oven with ease as there are no racks to be removed. ● Set for 2 hours: The mechanical timer keeps track of your cooking time for 1 hour. ● Fan-forced for even cooking: one of the biggest is even heat distribution over your dishes. ● 1 x 25 Watt interior incandescent light. Ceramic Cooktop Elements: Left Front: 1000/2200 Watts Left Rear: 1200 Watts Right Front: 1200 Watts Right Rear 1800 Watts |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Automatic pan detection | |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 100 °C |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Single Oven |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Number of Functions | 7 |
|---|---|
| Full grill | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Bake | |
| Pizza | |
| Fan grill |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 9.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 40 A |
| Number of cooking zones | 4 |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Residual heat indicator | |
|---|---|
| Double glazed door |
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Dents in the right hand side
Dents and scratches on the left hand side
|
| Price | 1221 |
| Primary Product Category | All Stoves |
|---|---|
| Oven capacity | 80 L |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9315538638344 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |