









This oven has been engineered to heat up quickly with the Rapid Heat function, so you can get right down to business and whip up incredible meals.

The programmable timer allows for the precise planning of the entire cook time. With the cook time, end time, delayed start, 24 hour clock, and time of day functions, you can easily control the performance of your oven.

Featuring a multi-glazed oven door, this oven has been engineered to be cooler to the touch when the oven is hot.

Whether they've just been cleaned or you're readjusting the position, putting in the oven racks doesn't have to be difficult task. The easy guide side racks allow for the simple placing of your oven shelves.
| Model Number | WVE655WC |
|---|---|
| Weight (kg) | 45.5 kg |
| Depth (mm) | 573 mm |
| Height (mm) | 727 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Accessories included | 1 x Grill/oven pan, 1 x Anti splatter grill insert, 2 x Chromed wire shelf, 1 x Baking tray, 2 x Side racks and 1 x Grill grabber |
| Finish Colour | White |
| Notes | **Neds to be Hard Wired** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | White Trims/Stainless Steel Handle/Silver knobs |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-year Domestic Warranty on all Parts & Labour repair |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Oven with Separate Grill |
| Number of Functions | 5 |
|---|---|
| Fan bake | |
| Rapid Heat | |
| Base heat | |
| Defrost | |
| Pizza |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 4.9 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 20.4 A |
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Triple glazed door | |
|---|---|
| Double glazed door | |
| Cool touch door |
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Needs to be hardwired.
No power cable supplied. |
| Price | 1299 |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9315538628703 |
| Combination Steam Ovens |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark