














| Model Number | WVE615WC |
|---|---|
| Weight (kg) | 31 kg |
| Depth (mm) | 568 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Accessories included | Grill/oven pan, 2 x chromed wire shelves, baking tray, side racks and wire grill insert |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** Needs to be Hardwired** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | White trim/Stainless Handle/Silver Knobs |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour** |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Touch controls |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Timer | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Single Oven |
| Number of Functions | 7 |
|---|---|
| Fan bake | |
| Full grill | |
| Rapid Heat | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Bake | |
| Pizza | |
| Fan grill | |
| Maxi grill | |
| Traditional bake |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 12.5 A |
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|
| Double glazed door | |
|---|---|
| Cool touch door |
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Must be hardwired. |
| Price | 626 |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9315538628376 |
| Combination Steam Ovens |