






























| Model Number | WHE6000SB |
|---|---|
| Weight (kg) | 118 kg |
| Depth (mm) | 781 mm |
| Height (mm) | 1725 mm |
| Width (mm) | 896 mm |
| Accessories included | 1 x Wine/Bottle rack, 1 x Egg Tray, 1 x Manual Twist Ice Maker. |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Stainles Steel Doors |
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 7 °C |
| Temperature Range - Minimum | -23 °C |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| 3 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 565 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 398 L |
| Freezer Volume | 167 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 382 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.74 m |
| Default Door Hinge | French Door |
|---|---|
| Reversible door | N/A |
| Origin | Thailand |
|---|
| WiFi |
|---|
| Cabinet Depth | 641 mm |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The front panel has dents
The back panel has dents |
| Missing Parts | Both pole door handles. (2)
1 x Pole drawer handle and connectors.
Left side door Bottle storage bin with fingers.
Allen key. |
| Price | 941 |
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 565 L |
| Primary Product Category | French Door Fridges |
| Energy consumption | 382 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Integrated Fridge | |
| Beverage Fridges | |
| Custom Installation | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9315540413809 |
| Requires Plumbing Notes | No plumbing required |