




| Cooktop Type | Solid hotplates |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | WFE532WC |
| Weight (kg) | 45 kg |
| Depth (mm) | 630 mm |
| Height (mm) | 970 mm |
| Width (mm) | 540 mm |
| Accessories included | 1 x Grill Pan, 1 x Grill Wire Rack, 2 x Oven Wire racks. |
| Cooktop Material | Ceramic |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** Stove needs to be Hardwired.** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | White Cabinet, Dark Grill & Oven door panels. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Westinghouse 54cm Freestanding Electric Oven/Stove WFE532WC. ● Built-in Australia: This oven is built in a local factory in Adelaide. ● Separate grilling compartment on selected models means you can entertain guests and cook big family meals with absolute ease. ● Clean your shelf supports with ease: With our shelf supports you can clean the sides of your oven with ease as there are no racks to be removed. ● Set for 1 hour: The mechanical timer keeps track of your cooking time for 1 hour. ● On and ready to cook: The power-on indicator clearly shows when your cooktop is on allowing your family to safely move around the kitchen. ● 4 x Solid Electric cooking Elements. Solid Cooktop Elements: Left Front: 1500watts. Left Rear: 2000watts. Right Rear: 1000watts. Right Front: 1500watts. |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Oven with Separate Grill |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Number of Functions | 1 |
|---|---|
| Fan forced |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 10.6 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 45 A |
| Number of cooking zones | 4 |
|---|---|
| Ignition | Electronic |
| Display |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|
| Double glazed door |
|---|
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Oven capacity | 80 L |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9315538644697 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |