




| Model Number | WTB4604SC-R |
|---|---|
| Depth (mm) | 769 mm |
| Height (mm) | 1725 mm |
| Width (mm) | 699 mm |
| Accessories included | 1 x Manual Twist Ice Maker, 1 x Egg Tray. |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** Frost Free no need to be defrosted** |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Silver Cabinet / Stainless Facia Door Panel. |
| Fridge Type | Top Mount Fridge |
|---|---|
| Features | ● Flat door design ● Pole handles ● Full-width humidity controlled crisper bin ● Fingerprint resistant real stainless steel ● Spillsafe™ glass shelves ● FamilySafe™ lockable compartment ● Blue feature lighting ● Quick chill function ● Temperature sensor ● Multi-flow air delivery system ● More environmentally friendly refrigerant (R600a) ● Service mode with diagnostics feature ● Egg tray ● Rear rollers ● Adjustable front rollers ● Hidden hinges |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Dometsic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 431 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 329 L |
| Freezer Volume | 102 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 337 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | Thailand |
|---|
| WiFi |
|---|
| Cabinet Depth | 641 mm |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 460 L |
| Energy consumption | 337 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Integrated Fridge | |
| Beverage Fridges | |
| Custom Installation | |
| Cheap | |
| EAN | 9315540413366 |