





| Model Number | WHTS4S05K |
|---|---|
| Weight (kg) | 4.5 kg |
| Depth (mm) | 280 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 290 mm |
| Accessories included | 1 x 600mm Powercord Attached |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Standard Australian Powerpoint required |
| Finish Colour Description | Black Painted Steel Body / Chrome Top |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | 1 Year Replacement Domestic Warranty. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Westinghouse WHTS4S05K 4 Slice Black Toaster. ● 2 x Separate loading handles. ● 6 Heat settings, Reheat setting. ● Bagel Setting, Gluten Free Setting, Cancel Setting. ● Full Crumb Tray located at the bottom. ● High Lift Lever: allowing extraction of small slices of bread or crumpets with ease. |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.75 kW |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 0.6 m |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Slice | 4 |
|---|---|
| EAN | 9338620009129 |