















| Model Number | 56017224 |
|---|---|
| Fuel Type | Natural Gas |
| Weight (kg) | 34 kg |
| Depth (mm) | 740 mm |
| Height (mm) | 1090 mm |
| Width (mm) | 740 mm |
| Hood height (open) | 1410.00 |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Assembly Required |
| Hood height (closed) | 1090.00 |
| BBQ Type | Freestanding BBQ |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | This barbeque comes with a 5-year limited manufacturer warranty for parts and labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Approximate total grilling area: 2400cm2 Maximum poultry guide: 4.5kg whole turkey Maximum height of roast: 14.5cm Feeds up to 15 people Rust-resistant, cast iron cooking grills (split grills) Long-lasting, non-rust cast aluminium lid and body Unique stainless steel, 2-burner system provides even heat distribution Slide-out drip tray for easy fat removal Very economical - uses less than 50% of the gas used by most 4-burner BBQs Work surfaces drop down to save space when not in use Includes stand Protective roof above the Q shaped burner to allow fat-free cooking without uncontrollable flare-ups |
|---|---|
| Roasting Hood | |
| Thermometer | |
| Wheels |
| Burner Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Ignition | Push Button |
| Flame failure protection |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Out of original packaging. |
| Price | 428 |
| Primary Product Category | BBQ |
|---|---|
| Built In | |
| EAN | 077924044298 |