



| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | 3114200003 |
| Depth (mm) | 380 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
| Width (mm) | 880 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Number of cooking zones | 4 |
| Wok burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 5 years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Years manufacturer warranty valid on purchases from the 1st of November 2021 |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Cut Out Depth (mm) | 369 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 869 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 32 A |
| Control type | Touch controls |
|---|---|
| Portable | |
| Flexible zones | |
| Integrated Ventilation | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Residual heat indicator |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Ex-display.
Scratches on the cooktop.
Needs to be hardwired. |
| Missing Parts | User manual.
Cementing in instructions.
Sealing strip set.
Spacer set. |
| Price | 2754 |
| EAN | 7630029454787 |
|---|
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark