






| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | TRG900SS |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Material | Stainless Steel 304 Grade |
| Weight (kg) | 14.1 kg |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 40 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Accessories included | 3 x Cast iron Trivets, Cooktop Secure Clips, LP Gas Conversion Kit Included. |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** 10amp PowerPoint is required to operate the electronic ignition. |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Body with heavy-duty trivets and Front Controls. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 5 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour.
|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Burners: Original Italian-made DeFendi burners. Ignition: Automatic Electronic ignition. Controls: Front Control Operation, Dial Controls. Trivets: Cast Iron Heavy Duty. Safety: Flame Failure Safety Device on each burner. LP Conversion: Yes the LP gas conversion kit is included. Cooking Zones: |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners and Wok Burner |
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 830 mm |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Length of cord | 1 m |
| Origin | China |
|---|
| Flame failure protection | |
|---|---|
| Spill protection |
| Condition | Brand New |
|---|
| Gas Type | Natural gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Gas Cooktops |
| Built In | |
| LPG Kit Included | |
| EAN | A880552875994A |