Trinity 70cm Gas Cooktop 5 Burners Stainless Steel TRG700SS
5.0(2) from 2 reviews
Brand New
This product only available for customers in  NSW, VIC, QLD, WA.
Model
TRG700SS
Brand
Trinity
Standard Warranty
2 Years
Brisbane QLD 4000
Cast iron trivets
Wok burner
LPG compatible
2 Year Manufacturer's Warranty
Specifications & Manuals
Key Specifications
Cooktop Type
Gas burners
Cooktop Fuel Type
Gas
Model Number
TRG700SS
Fuel Type
Natural Gas
Material
Stainless Steel
Weight (kg)
10.5 kg
Depth (mm)
510 mm
Height (mm)
40 mm
Width (mm)
700 mm
Accessories included
3 x Heavy Duty Trivets, LP Gas Conversion Kit, Cooktop Secure Clips.
Cooktop Material
Stainless steel
Finish Colour
Notes
** 10amp PowerPoint is required to operate the electronic ignition.
Finish Colour Description
Stainless Steel Body with Front Controls.
Burners
Number of cooktop Burners or Zones
5
Number of cooking zones
5
Ignition
Electronic
Trivets
Cast iron
Wok burner
Warranty
Manufacturer Warranty
2 Years
Warranty Note
2-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour.
Features
Burners: Original Italian-made DeFendi burners.
Ignition: Automatic Electronic ignition.
Controls: Front Control Operation, Dial Controls.
Trivets: Cast Iron Heavy Duty.
Safety: Flame Failure Safety Device on each burner.
LP Conversion: Yes the LP gas conversion kit is included.
Cooking Zones:
Rear Left Burner: 10.8Mj
Front Left Burner: 3.6Mj
Front Right Burner: 6.5Mj
Rear Right Burner: 6.5Mj
Middle Wok Burner: 14.4Mj
Control type
Control knobs
Outdoor
Portable
Cooktop Configuration
4 Burners and Wok Burner
Cut Out
Cut Out Depth (mm)
480 mm
Cut Out Width (mm)
560 mm
Electrical Connection
Type of connection
10A plug & lead
Connection requirements
Length of cord
1 m
Country of Origin
Origin
China
Safety Features
Flame failure protection
Spill protection
Product Details
Condition
Brand New
Other
Gas Type
Natural Gas
Primary Product Category
Cooktops
Built In
Connection
10 A