






| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | TF800AU8HP |
| Drying capacity | 8 kg |
| Weight (kg) | 45 kg |
| Depth (mm) | 615 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Wall Mountable | |
| Accessories included | 1 x External Drainage Hose and 1 x User Manual. |
| Finish Colour | White |
| Stacking kit included | |
| Drain hose included | Yes |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Features |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 124 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Noise when working | 66 dB |
|---|
| Number of Programs | 16 Programs |
|---|
| Origin | China |
|---|
| WiFi-enabled |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 9351521040503 |
|---|
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark