









| Model Number | FV8062 |
|---|---|
| Weight (kg) | 1.3 kg |
| Depth (mm) | 160 mm |
| Height (mm) | 310 mm |
| Width (mm) | 135 mm |
| Power (W) | 2400 W |
| Finish Colour | Black |
| Notes | A brand-new exclusive calc management system uses innovative Micro-Calc Filter for a 2-in-1 action: calc is stopped at the filter and pure steam delivered onto the linen which reduces the risk of damage to your clothes. The Micro-Calc Filter is easily removable and easy to clean. Enjoy worry-free ironing and exceptional results. |
| Water Tank Capacity | 0.27 L |
| Finish Colour Description | Shady & Black |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|
| Origin | France |
|---|
| Length of cord | 2.5 m |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 3121040089019 |
|---|---|
| Kmart Item |