














| Model Number | EMM4500BK |
|---|---|
| Weight (kg) | 4.9 kg |
| Depth (mm) | 308 mm |
| Height (mm) | 328 mm |
| Width (mm) | 160 mm |
| Accessories included | 1 x Single Cup 58mm Dual wall filter basket |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black cabinet Finish |
| Has Milk Frother | Yes |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Programmable timer | |
| Temperature Control | Manual |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.42 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 5.7 A |
| Length of cord | 0.9 m |
| Adjustable Grind Settings | |
|---|---|
| Milk Temperature Control | |
| Pump Pressure | 15 Bar |
| Coffee Machine Type | Manual |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Manual Coffee Machines |
|---|---|
| Built In | |
| Water reservoir | 1.1 L |
| EAN | 9313139342479 |