






| Model Number | EMM7300SS |
|---|---|
| Weight (kg) | 10.5 kg |
| Depth (mm) | 330 mm |
| Height (mm) | 420 mm |
| Width (mm) | 310 mm |
| Power (W) | 2350 W |
| Accessories included | 1 & 2 Cup 58mm Single Wall Filter Basket |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Finish Colour Description | Stainless Steel with Black accent finish. |
| Has Milk Frother | Yes |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Temperature Control | Manual |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.35 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 0.72 m |
| Coffee Capsule Type | None |
|---|---|
| Adjustable Grind Settings | |
| Bean Capacity | 250 g |
| Milk Temperature Control | |
| Programmable Coffee Strength | |
| Pump Pressure | 15 Bar |
| Coffee Machine Type | Manual |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Coffee Machine Accessories |
|---|---|
| Built In | |
| Water reservoir | 2.5 L |
| EAN | 9313139338465 |