





The retractable iron rest on the end of the board creates more room for speedier ironing, with a handy rail to iron and hang as you go.

The heavy duty, machine washable 100% cotton cover with a separate thick felt padding helps to retain heat and prevent dampness for easier ironing.

For added confidence in the quality of this product, enjoy a 60 month manufacturer's warranty.
| Model Number | SB4400 |
|---|---|
| Weight (kg) | 8.42 kg |
| Depth (mm) | 400 mm |
| Height (mm) | 870 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Finish Colour | Pink |
| Notes | Height Is adjustable from 750mm to 870mm |
| Finish Colour Description | Pink & White |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Replacement warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Dual leg construction for strength and stability Retractable heat resistant iron rest for speedier ironing Heavy duty, machine washable 100% cotton cover Thick felt padding retains heat and prevents dampness for easier ironing Non-slip feet |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Packaging slightly ripped
Top cover slightly torn |
| Price | 99 |
| Primary Product Category | Other Small Appliances |
|---|---|
| EAN | 9311445022481 |