





| Model Number | 208193 |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Tank Capacity | 10 L |
| Depth (mm) | 150 mm |
| Height (mm) | 220 mm |
| Width (mm) | 50 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Tapware Style | Basin Mixer |
| Minimum Pressure | 150 kPa |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
| Hot Water Selection | Storage Tank |
|---|---|
| Pull Out Tap | |
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Features |
|
| Flow Per Minute | 4.5 L |
| Gooseneck | |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 85 °C |
| Temperature Range - Minimum | 35 °C |
| Hot Water Type | Storage |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Litres Per Minute | 4.5 |
|---|---|
| WELS Product Registration Number | T44495 |
| Condition | Brand New |
|---|
| Hot Water System Categories | Electric |
|---|---|
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 6 |
| EAN | 4017212081938 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark