






| Dryer Type | Vented |
|---|---|
| Model Number | LDEE7R |
| Drying capacity | 9 kg |
| Weight (kg) | 59 kg |
| Depth (mm) | 711 mm |
| Height (mm) | 1092 mm |
| Width (mm) | 683 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | All Speed Queen dryers need to be vented to atmosphere (vented outside) |
| Stackable |
| Dryer Controls | Electronic |
|---|---|
| Features | ● Multiple Vent Options ● Lp Conversion Kit ● Exhaust Fan ● Quiet, Efficient Blower |
| LED Display |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | + 3 years parts warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Consumption(kWh/annum) | 421 |
|---|
| Type of connection | 20A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|
| Number of Programs | 6 Programs |
|---|---|
| Quick Dry | |
| Time Dry |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The front panel has dents.
The back panel has scratches. |
| Missing Parts | User/Install guide.
Information CD.
Spanner for leg adjustment.(if supplied) |
| Price | 2560 |
| Primary Product Category | Clothes Dryer |
|---|