




| Model Number | SOPA6302TN |
|---|---|
| Weight (kg) | 38 kg |
| Depth (mm) | 589 mm |
| Height (mm) | 592 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Matte Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Matte Black Fascia Panel with a Dark See-Through oven door. |
| Installation Note | This model is able to be wall mounted or placed under a kitchen benchtop for installation. |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock | |
| Thermal overload protection | |
| Cool touch door |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 280 °C |
| Temperature Range - Minimum | 30 °C |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Sabbath mode |
| Eco | |
|---|---|
| Number of Functions | 17 |
| Dough proving | |
| Fan assisted top and bottom | |
| Bottom heating | |
| Bottom heater with fan | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Pizza | |
| Pyrolytic | |
| Fan grill | |
| Large grill | |
| Defrost by time | |
| Air Frying | |
| Functions |
|
| Type of connection | 15A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 3 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 13 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 68 L |
|---|---|
| Volume Note | Net volumes quoted |
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Pyrolytic Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 8017709353605 |
| Proofing | |
| Combination Steam Ovens |