








| Dishwasher type | Benchtop |
|---|---|
| Model Number | DWAU6234X4 |
| Weight (kg) | 43 kg |
| Depth (mm) | 570 mm |
| Height (mm) | 818 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Power (W) | 1800 W |
| Accessories included | 1 x 1700mm Inlet Hose
1 x 1560mm Drain Outlet Hose |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 14 |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | **Water Connection to either Hot or Cold, the inlet hose is rated to 60 Degrees maximum water inlet.**
|
| Removable Lid | |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Fascia Panel with Silver Colour Cabinet. |
| Installation Note | Placed under the kitchen benchtop installation. |
| Need Help? | Not sure if your kitchen can accommodate a built-under (under bench) or freestanding dishwasher? Click here to identify the style you currently have. |
| Water Inlets | Cold or Hot |
|---|---|
| Features |
|
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Control type | Electronic Press Button |
| Cutlery Drawer | |
| Display Panel | LED |
| Temperature Range - Maximum | 75 °C |
| Temperature Range - Minimum | 38 °C |
| Time delay | |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 230 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.8 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 7.5 A |
| Length of cord | 1.4 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door | |
| Overflow Protection | |
| Fault Indicator |
| 70 Degree wash program | |
|---|---|
| Soak | |
| Number of Programs | 11 Programs |
| Quick wash | |
| Air Dry |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
| Litres Used Per Wash | 10.4 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Litres Per Cycle | 10.4 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02986 |
| Noise when working | 47 dB |
|---|
| Origin | Italy |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Missing Parts | 0. |
| Price | 1285 |
| Filtration | Triple Stage Filtration |
|---|---|
| Lid Included | |
| Primary Product Category | Dishwasher |
| Big dish friendly | |
| Rinse aid light Notification | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Bottom Racks) | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Cup Shelves) | |
| Tall Glass Rack | |
| Dishdrawer | |
| EAN | 8017709348526 |
| Eco Program | |
| Detachable lid |